28 marca 2016

[28] John Corey Whaley - Chłopak, który stracił głowę •PRZEDPREMIEROWO•

 
Tytuł oryginału: Noggin
Liczba stron: 350
Wydawnictwo: Otwarte
Data wydania: 13.04.2016

Poznaj Travisa. Ma 16 lat, superdziewczynę i nieuleczalnego raka. Gdy staje przed wyborem: śmierć lub eksperymentalna operacja, nie zastanawia się długo. Godzi się na to, by ciało od szyi w dół przeszczepiono mu od zdrowego człowieka. Jest tylko jeden problem – na razie rozwój medycyny nie pozwala na przeprowadzenie tak skomplikowanego zabiegu, dlatego chłopak musi zostać wprowadzony w śpiączkę podobną do hibernacji i czekać. Żegna się więc z bliskimi, bo nie wie, czy i kiedy się z nimi zobaczy.
Budzi się pięć lat później. Ma własną głowę i atrakcyjne, choć obce ciało. Świat z pozoru jest taki sam jak dawniej. Jednak powrót do życia wygląda inaczej, niż Travis to sobie wyobrażał. Jego przyjaciele są już na studiach, rodzice coś przed nim ukrywają, a dziewczyna… Hmm, wygląda na to, że ma narzeczonego. Trudno się dziwić, że chłopak nie ma zamiaru się z tym pogodzić.


Wyobraźcie sobie, że zasypiacie. Sen nie jest zwyczajny, bo trwa  aż pięć lat. W międzyczasie odcinają waszą głowę od reszty ciała i przyszywają do obcego. Dzięki temu budząc się już nie chorujecie. Jesteście całkowicie wyleczeni. Mało kto chyba zastanawiałby się czy skorzystać z takiej możliwości, czyż nie? Travis też się długo nie zastanawiał. Ale jak każda ważna decyzja w życiu, przyniosła ze sobą plusy i minusy.

Szesnastoletni Travis budzi się po pięciu latach podczas których znajdował się w stanie hibernacji. Przez ten czas nie zestarzał się ani trochę, podczas gdy wszyscy dookoła owszem. Budząc się nie do końca może odnaleźć się w sytuacji, w której się znalazł. Jego najlepszy przyjaciele nie przyjechali go przywitać, do tego okazuje się, że jego ukochana dziewczyna jest zaręczona z kimś innym. Może to być problemem dla chłopaka, tym bardziej, że on nie może się z tym pogodzić. Wracając do domu okazuje się, że jego rodzice wyrzucili wszystkie należące do niego rzeczy, do tego musi powtarzać liceum, a wszyscy uczniowie uważają go za sensację.


Sięgając po tę pozycję nie wiedziałam czego się spodziewać. Nie widziałam jeszcze wielu recenzji i nie wiedziałam jak do tej powieści podejść. Jednak już od pierwszych rozdziałów wiedziałam, że to będzie coś dla mnie. Styl autora jest lekki, przyjemnie opowiada tę mimo wszystko tragiczną historię. Łatwo opisuje wszystkie medyczne terminy, które mogłyby być trudne do ogarnięcia dla zwykłego czytelnika. Do tego przedstawia historię z sposób lekko humorystyczny, przez co powaga całej sytuacji nie ciąży tak na czytelniku i może z przyjemnością przechodzić przez kolejne rozdziały. Jak wcześniej wspomniałam tragiczna historia, z wieloma momentami skłaniającymi do refleksji przeplata się z dość śmiesznymi fragmentami rozładowującymi napięcie. Styl autora jest na tyle przyjemnie, że książkę czyta się bardzo szybko i nawet nie wiedziałam, kiedy dochodziłam do końca.
Travis postawiony jest w naprawdę ciężkiej sytuacji. Chłopak budzi się po długim czasie, podczas którego jego bliscy traktowali go jak zmarłą osobę i widzi, że cały czas ruszył z miejsca i się zmienił podczas, kiedy on spał. Dziewczyna, którą kochał jest zaręczona z kimś innym, a on chyba z tym najbardziej nie może się pogodzić. Z pomocą nowo poznanego przyjaciela stara się odzyskać swoją miłość jednak nie jest to takie łatwe, jak by mogło się Travisowi wydawać.

Moim zdaniem autor świetnie pokazał rozterki tego młodego bohatera. Dla niego była to zaledwie chwila podczas której dostaje nowe ciało, jego pokój się zmienia ponieważ rodzice pozbywają się starych rzeczy, w mieście zostają wybudowane nowe budynki i przede wszystkim przyjaciele, którzy ruszyli z miejsca. Autor pokazuje jak ciężko jest to bohaterowi zrozumieć, a przede wszystkim zaakceptować zmiany. Często się im buntuje, nie wierzy w to, że sytuacja mogła się zmienić. Może nawet nie jest w stanie tego zrozumieć. W jednej chwili zasypia z najbliższymi obok siebie, a w drugiej okazuje się, że ci najbliżsi mają swoje życie, którego chłopak nie jest już częścią.
Pomysł jak i realizacja bardzo mi się spodobała i cieszę się, że miałam możliwość poznać tę historię. 

4/5 

Za możliwość zrecenzowania bardzo dziękuję Wydawnictwu Otwarte. 


13 komentarzy:

 1. Wow! Po przeczytaniu opisu i recenzji jestem na TAK! Bardzo nietuzinkowy pomysł, jestem bardzo ciekawa i zaintrygowana!!!
  zapraszam !
  http://secondlife-books.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Właśnie opis jest pierwszą rzeczą, która przyciąga uwagę, bo pomysł na historię moim zdaniem bardzo oryginalny.
   Pozdrawiam :)

   Usuń
 2. Nie potrafię trochę traktować tej książki poważnie, bo zupełnie nie wyobrażam sobie medycznego punktu widzenia tej operacji :) Ciekawi mnie fabuła, ale tak z wielkim przymrużeniem oka. Nie wiem, może przeczytam żeby się przekonać.

  withcoffeeandbooks.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Moim zdaniem nie bardzo chodzi o tę operacje i to jak przebiegła, ale o to co stało sie z bohaterem po takim czasie :)

   Usuń
 3. Opis brzmi zachęcająco. I twoja recenzja jeszcze bardziej mnie zaciekawiła.
  Pozdrawiam
  http://life-ishappiness.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 4. Jest to fajna i przyjemna lekturka mimo iż temat w niej poruszony i sposób w jaki walczy z nim autor jest trudny i kontrowersyjny :D

  Buziaki :*
  Justyśka
  http://coraciemnosci.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 5. Jestem bardzo ciekawa tej książki, ponieważ nigdy wcześniej nie czytałam niczego podobnego. Pomysł na fabułę wydaje się być bardzo oryginalny ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. przedstawienie historii w sposób humorystyczny bardzo zachęciło mnie do tej książki. będę na nią polować. pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Okładka mnie zaciekawiła i mam zamiar przeczytać po premierze.
  Pozdrawiam i zapraszam do mnie
  zapoczytalna.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 8. świetna okładka książki i jej zawartość też wydaje sie ciekawa :)
  onlybooks-jdb.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 9. Mam już za sobą tę książkę i czytało mi się ją przyjemnie przez niesamowicie wciągający styl autora. Jest to oryginalna historia i podobała mi się. A szczególnie humor w niej zawarty :))
  Pozdrawiam
  secretsofbooks.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 10. Zmieniona okładka, zmieniony tytuł, w życiu bym się nie domyśliła, że to ta książka, o której mówią zagraniczni blogerzy.
  Wydaje się być bardzo interesująca i będę na nią polować po premierze :)
  pozdrawiam
  http://castleona-cloud.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 11. Jestem bardzo ciekawa tej książki, jednak nie jest ona moim priorytetem. Może kiedyś trafi w moje ręce, a jak nie - jakoś przeżyję. :)
  Pozdrawiam!
  Bluszczowe Recenzje

  OdpowiedzUsuń

Drogi czytelniku! Niezmiernie miło mi, że się tu znalazłeś. Skoro już poświęcasz mi chwilę zachęcam do skomentowania - Tobie zajmie to tylko chwilkę, a mi sprawi przyjemność i będę wiedziała, że ktoś obserwuje wpisy :)

• Konkurs •

• Konkurs •

• Konkurs •

• Konkurs •

© Izabella. Obsługiwane przez usługę Blogger.